Jakość – jak klasyfikuje się pellet?
Żeby określić klasę pelletu, z której będziemy mogli skorzystać, należy uzależnić od tego, co podał producent posiadanego przez nas pieca. Producent pieca zobowiązany jest do zamontowania na nim tabliczki znamionowej, z której musi jasno wynikać, jakiej klasy pellet może zostać spalony przez piec.
Na tabliczce znamionowej powinniśmy szukać oznaczeń takich jak C1, C2 oraz D. To określania tzw. klasy kotlarskiej. Użytkownik musi przetłumaczyć je na język handlowy, w którym klasy oznaczone są odpowiednio A1, A2 oraz B. Właśnie takich oznaczeń klasy pelletu powinniśmy szukać również na workach.
Każda klasa pelletu posiada swoją charakterystykę. Opisy klas precyzują rodzaj surowca wykorzystanego do produkcji pelletu, kaloryczność oraz parametry fizyczne i chemiczne (takie jak trwałość mechaniczna, zawartość siarki, azotu czy chloru), które są istotne pod kątem ochrony środowiska.
Przyjmuje się, że:
- klasa A1 to pellet najwyższej jakości. Produkowany jest z pni drzew i pozostałości drzewnych. Nie jest poddawany obróbce chemicznej.
- pellet klasy A2 produkowany jest z konarów, gałęzi, kory oraz innych odpadów, które nie są poddawane obróbce chemicznej.
- najniższa klasa B2 to pellet najgorszy jakościowo. Powstaje z drewna leżącego w lesie, drewna pierwotnego oraz pozostałości po przemyśle drzewnym.