Poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00, Sobota: zamknięte

Pellet na tle innych paliw grzewczych

Pellet czy ekogroszek?

Pellet czy ekogroszek? To jedno z podstawowych pytań zadawanych przez osoby zastanawiające się nad zmianą sposobu ogrzewania. Oczywiście – ogrzewanie najlepiej jakby było tanie a jednocześnie wydajne. Dobrze, aby przy okazji nie szkodziło atmosferze i nie zatruwało naszej najbliższej okolicy.

Pellet i inne paliwa

Podstawową różnicą między tymi dwoma najpopularniejszymi obecnie paliwami grzewczymi w polskich domach jest to, że pellet produkowany jest z drewna, a ekogroszek to po prostu węgiel w odpowiednio przygotowanej formie. Badania opinii publicznej pokazują, że Polacy preferują ogrzewanie pelletowe. Wynika to z odrobinę przesadzonej niechęci do ogrzewania węglem, który kojarzy się z brudem, pyłem i nieprzyjemnie pachnącym dymem. Pellet jest drewnem, więc jego “obsługa” jest znacznie czystsza, a zapach kojarzy się np. z ogniskiem.

Jedno i drugie paliwo w wyniku spalania wydziela do atmosfery dwutlenek węgla. Tutaj też znajdziemy pewną różnicę, świadczącą na korzyść pelletu. W związku z tym, że ekogroszek to węgiel, uwalniany przez niego dwutlenek węgla staje się w atmosferze czymś nowym. Ogrzewając dom ekogroszkiem dodajemy do powietrza CO2, który musi zostać przetworzony. Pellet, jako że jest drewnem, to jest surowcem odnawialnym. Wydalany przez pellet dwutlenek węgla pochodzi z atmosfery, ponieważ wcześniej został przetworzony przez drzewa. Ponowne “wrzucenie” CO2 w atmosferę w wyniku spalania sprawi, że rośliny ponownie przetworzą ten sam związek. Jeśli więc decydując się na jedno z tych paliw grzewczych chcemy maksymalnie stawiać na ekologię, lepszym rozwiązaniem będzie pellet. Trzeba przy tym pamiętać, że procentowy udział węgla wykorzystywanego do ogrzewania domu jest znikomy w porównaniu do innych sektorów gospodarki, w której stosuje się paliwa kopalne.

Istotne są również sposoby przechowywania pelletu i ekogroszku. Głównie chodzi tutaj o place i magazynu sprzedawców. Ekogroszek nie jest objęty jakimikolwiek normami przechowywania, więc często przed sprzedażą leży pod gołym niebem, pada na niego deszcz i świeci ostre słońce. Zanim więc ekogroszek trafi do kotłowni klienta, może znacząco stracić wartości kaloryczne, co negatywnie wpływa na jego jakość i finalnie na ciepło, które będzie w stanie wyprodukować podczas spalania. Producenci pelletu zobowiązani są do natychmiastowego pakowania granulatu w szczelne worki zaraz po zakończeniu procesu produkcji. Producenci pelletu wiedzą również, że pellet, który jest drewnem, bardzo szybko łapie wilgoć, co obniża jego jakość. W związku z tym pellet przechowywany jest w szczelnych workach i w suchych pomieszczeniach.

Ceny pelletu i ekogroszku są porównywalne praktycznie w całym kraju, więc nie uznajemy tego za argument ostateczny. Jeżeli jednak wiemy, że w naszym regionie “uwiązanie” się do pelletu może być problematyczne ze względu na ograniczoną dostępność, warto postawić na zakup pieca, w którym można palić pelletem i ekogroszkiem. Takie rozwiązanie zapewni nam stały dostęp do jednego i drugiego paliwa.

Skontaktuj się z nami

Kontakt