Poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00, Sobota: zamknięte

Proces produkcji – jak przebiega?

Jak przebiega proces produkcji pelletu?

Produkcja pelletu jest stosunkowo prosta i składa się z kilku etapów. Pellet powstaje z surowca będącego odpadem drzewnym. Najczęściej są to po prostu trociny, pozostałe po innych pracach z drewnem w tartaku.

Produkcja pelletu

Pierwszym etapem produkcji pelletu jest rozdrobnienie surowca, czyli trocin. Robi się to w celu uzyskania tzw. frakcji, która jednocześnie musi być jak najbardziej sucha. Do tego stosuje się rębaki, rozdrabniarki, młyny i kruszarki. Jeżeli tak rozdrobniony surowiec nie spełnia standardów, proces rozdrabniania i kruszenia wykonuje się ponownie, ale tym razem wykorzystuje się bardziej zaawansowane maszyny, które dokładniej wykonują swoją pracę i maksymalnie rozdrabniają trociny. 

Drugi etap produkcji pelletu to oczyszczanie. W związku z tym, że pellet jest ekologicznym paliwem grzewczym, nie może zawierać piasku lub drobnych kamieni. Za oczyszczenie trocin odpowiadają specjalne dmuchawy i sita. Surowiec może zawierać również drobiny metali, których obecność jest niedopuszczalna. Za wychwycenie opiłków metali odpowiadają specjalne magnesy. Tak przygotowana frakcja przechodzi do etapu trzeciego, czyli segregacji. W tym procesie wykorzystuje się specjalne przesiewacze, które eliminują zbyt duże kawałki trocin i zrębek. Następnie trociny poddawane są suszeniu. Suszenie surowca polega na jego podgrzewaniu, co doprowadza do odparowania wilgoci. Określa się, że optymalny poziom wilgotności trocin to koło 8%.

W czwartym etapie, ostatnim, surowiec drzewny trafia do granulatora, odpowiadającego za ukształtowanie pelletu w kilkukrotnie powtarzanym procesie wyciskania miazgi drzewnej. W ten sposób przygotowywany jest granulat, który finalnie staje się sprzedawanym pelletem. Przed pakowaniem granulat jest dodatkowo suszony i czyszczony, a następnie pakowany i wprowadzany do sprzedaży.

Produkcja pelletu jest procesem bardzo dokładnym. W naszym tartaku stawiamy przede wszystkim na ekologię i jakość. Kupując nasz pellet możesz być pewien, że osiągniesz optymalną wydajność cieplną, a Twój piec będzie czysty i nie będziesz zatruwać środowiska.

Skontaktuj się z nami

Kontakt