Poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00, Sobota: zamknięte

Tarcica

Tarcica

Tarcica to surowiec drewniany powszechnie stosowany w budownictwie jako podstawowy budulec lub element konstrukcji. Tarcicę stosuje się również do budowy dachów i przy pracach wykończeniowych. Powstaje w wyniku procesu przetarcia podłużnego drewna okrągłego, czyli pnia lub elementu korony drzewa pozbawionego wierzchołka i gałęzi. 

Tarcicę można podzielić na nieobrzynaną, czyli posiadającą dwie obrobione powierzchnie równoległe, przy czym krawędzie boczne nie są obrabiane. Tarcicę nieobrzynaną otrzymuje się przez jednokrotne przetarcie na trakach. Drugi rodzaj to tarcica obrzynana, która ma przetarte cztery płaszczyzny i krawędzie czołowe. Powstaje przez przetarcie dwukrotne.

Tarcicę można podzielić na:
– deski,
– bale,
– listwy,
– łaty,
– kantówki,
– belki.

Jako surowiec budowlany najczęściej stosuje się tarcicę iglastą. Tarcica iglasta dobrze sprawdza się przy produkcji okien, drzwi i podłóg. Tarcica liściasta jest natomiast świetnym materiałem do prac meblarskich.

Tartak Mika zajmuje się produkcją opisanej tarcicy, podchodząc do zamówień klientów w sposób indywidualny. Dane Polskich Norm wskazują konkretne wymiary wyżej wyszczególnionej tarcicy, jednak posiadając odpowiednie narzędzia, jesteśmy w stanie dopasować wymiary do konkretnych potrzeb klientów. W swojej ofercie posiadamy wszystkie typy tarcicy, która może znaleźć swoje zastosowanie jako element konstrukcji nośnej albo część ogrodu lub dekorację wnętrza.

Skontaktuj się z nami

Kontakt