Poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00, Sobota: zamknięte

Pellet – co to takiego?

Pellet – z czego powstaje?

Nowoczesne podejście do pracy z drewnem zakłada jego maksymalne wykorzystanie i pełne przetworzenie. Po dowolnej obróbce drewna pozostaje mnóstwo odpadów, które odpadami są tylko na pierwszy rzut oka, a faktycznie stają się doskonałym surowcem. Jedną z najpopularniejszych technologii przetwarzania odpadów drzewnych jest produkcja pelletu.

Pellet - surowiec

Surowiec, czyli odpad drzewny, też nie może być byle jaki. Najlepszym surowcem do produkcji pelletu są niewielkie kawałki o wymiarach około 1mm grubości i 4mm długości. Oczywiście większe pozostałości po innych pracach z drzewem można odpowiednio przygotować. Od tego, jakiej jakości surowiec zostanie wybrany do produkcji pelletu będzie zależał jego kolor oraz jakość sklejenia. Podstawowym spoiwem pelletu jest lignina znajdująca się w drewnie, a to, jaka jest jej procentowa zawartość, zależy od gatunku drzewa. W tym wypadku najważniejsza informacja to taka, że im więcej naturalnej ligniny, tym wyższa jakość pelletu.

W Polsce występuje wiele gatunków drzew. Z każdego można pozyskać surowiec do produkcji pelletu, ale nie każde drzewo zapewni optymalną wydajność grzewczą pelletu. Tak jak pisaliśmy wcześniej, w dużej mierze chodzi o zawartość ligniny. Drzewa liściaste posiadają w sobie od 20 do 28% ligniny, a w drzewach iglastych znajduje się od 26 do 30%. Oczywiście mowa tutaj o drzewie całkowicie suchym. W produkcji pelletu istotna jest też twardość drewna i tutaj zasada jest prosta – im drewno przeznaczone na surowiec będzie twardsze, tym finalnie zapewni większą wydajność cieplną. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że obróbka twardego surowca negatywnie wpływa na wykorzystywane w tym procesie narzędzia, przez co cena pelletu będzie większa. Przyjmuje się, że najtwardszym surowcem jest buk, którego twardość oznacza się jako 555 kG/cm2.

W naszym tartaku pracujemy z różnymi gatunkami drewna, ale stawiamy przede wszystkim na jakość. W ofercie dostępne są pellety produkowane z drewna mniej i bardziej kalorycznego. W naszej pracy stawiamy na rozwiązania ekologiczne, dlatego możesz mieć pewność, że zamówiony u nas pellet będzie wszystkim czysty i wysokiej jakości.

Skontaktuj się z nami

Kontakt